Jaka jest różnica między spadkiem a darowizną?
Chociaż spadek i darowizna są pojęciami stosowanymi zamiennie w mowie potocznej, nie oznaczają tego samego zjawiska. W świetle prawa, nie należy traktować ich jako tożsame, może to bowiem powodować poważne konsekwencje, przykładowo w chwili płacenia odpowiedniego podatku. Opis zarówno darowizny, jak i spadku można znaleźć w Kodeksie Cywilnym. W poniższym tekście przedstawiamy najważniejsze różnice pomiędzy nimi oraz sytuacje, w których możemy je zastosować.
Różnice
Osoba, która chce komuś coś ofiarować ma prawo wyboru, jaki sposób jest do tego najbardziej atrakcyjny również w kontekście obowiązujących podatków. Spadek od darowizny, można odróżnić definiując moment ich otrzymania. Jeżeli dany majątek będzie przekazany za życia, przyjmie on formę darowizny. Z kolei, w przypadku uzyskania dóbr na skutek śmierci, a co za tym idzie realizacji testamentu mamy do czynienia ze zjawiskiem otrzymywania spadku.
W dużym uproszczeniu, spadek jest to po prostu pewien zbiór praw, a także obowiązków, które należą do spadkodawcy i które w momencie jego śmierci przechodzą na spadkobierców drogą dziedziczenia. Darowizną za to, określa się umowę zawieraną jedynie pomiędzy osobami żyjącymi, może obejmować działanie, lecz także zaniechanie działań (np.: niedochodzeniu roszczenia). Darowizna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dl starszych osób chcących przekazać nieruchomość, za którą opłacają czynsz najbliższym. Dzięki aktowi darowizny, członek rodziny posiada tytuł prawny do lokalu i po śmierci osoby starszej może z niego korzystać, jednak nie ma prawa wyrzucić z mieszkania jego pierwotnych właścicieli.
Otrzymywanie nieruchomości
Odróżnianie pojęcia spadku i darowizny okazuje się szczególnie znaczące w przypadku otrzymania od drugiej osoby nieruchomości oraz obrotu pieniędzmi, które zostały uzyskane dzięki sprzedaży darowanego domu lub mieszkania. Wynika to z faktu, iż każda czynność zbywania oraz nabywania nieruchomości powinna być zawierana w oparciu o odpowiedni akt notarialny, najlepiej z pomocą profesjonalnej kancelarii notarialnej.
Sprawa może być szczególnie skomplikowana, gdy spadkodawca nie płacił regularnie obowiązkowego podatku lub jego części. Urząd skarbowy może nie być skłonny do umorzenia odsetek, gdy osoba obdarowująca nie zadbała wcześniej o uiszczenie brakujących płatności oraz nie zachowała odpowiedniej formy aktu notarialnego. Dodatkowo, gdy otrzymany majątek zostanie potraktowany przez osobę obdarowaną jako spadek, a tymczasem będzie on darowizną, nie zostanie złożona deklaracja otrzymanej darowizny. W takiej sytuacji, niepotrzebnie zostaje znacząco podwyższony podatek od danej nieruchomości.