Zadzwoń: |
+48 12 634 23 84 |
+48 533 833 863 |
FAQ - najczęstsze pytania do notariusza
Zanim skontaktują się Państwo z naszym biurem notarialnym w Krakowie w sprawie określonych usług, zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące pracy notariusza. Zamieszczamy tu informacje dotyczące okoliczności sporządzania aktów notarialnych, ich formy czy wymaganych do nich dokumentów. Szczegóły poniżej.
Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i wtedy też z mocy prawa następuje dziedziczenie – spadkobiercy nabywają prawa i obowiązki wchodzące w jego skład. W praktyce potrzebny jest im dowód na to, że przysługują, iż są spadkobiercami a zatem przysługują im poszczególne składniki masy spadkowej.
Akt notarialny jest dokumentem, który sporządzany jest przez notariusza. Jest on pisemnym potwierdzeniem dokonania czynności, obejmujących zawarcie umowy sprzedaży, darowizny, złożenie oświadczenia woli o przyjęciu darowizny. Przepisy wskazują również, które czynności prawne mają być zawierane jako akty notarialne, w przeciwnym razie grozi to ich nieważnością. Jakich spraw to dotyczy, a także jak musi być sporządzony ten dokument, aby był ważny?
Testament pozwala na swobodne rozporządzenie swoim majątkiem. Dzięki niemu można dowolnie rozdysponować posiadane dobra, decydując o tym, komu przypadną określone rzeczy lub nieruchomości, a kto zostanie pominięty przy podziale masy spadkowej. Są możliwe różne formy przygotowania testamentu. Można go napisać własnoręcznie lub skorzystać z możliwości spisania testamentu u notariusza. Sprawdźmy, z czym wiąże się skorzystanie z usług kancelarii notarialnej i jak przebiega ten proces.
Notariusz zwykle kojarzy się z podpisywaniem dokumentów i załatwianiem formalności przy kupnie nieruchomości. Jednak rodzajów spraw, jakie można załatwić u notariusza, jest o wiele więcej. Działalność notariuszy jest ściśle regulowana przez prawo. Zakres czynności notarialnych wynika wprost z ustawy o notariacie lub z przepisów zawartych w innych aktach prawnych, np. w kodeksie spółek handlowych. Notariusz może np. sporządzać akty notarialne i wydawać poświadczenia.
Możliwe są dwie drogi do stwierdzenia nabycia spadku przez spadkobierców. Orzeczenie sądowe i poświadczenie dziedziczenia przez notariusza.
Notariusz oprócz sporządzania szeregu aktów prawnych, może także dokonywać poświadczenia podpisów swoich klientów. W praktyce będzie to miało znaczenie szczególnie wtedy, kiedy przepisy ustawowe przewidują konieczność takiej formy składania oświadczenia woli.
Strona 1 z 3
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł