Na czym polega poddanie się egzekucji?
Zadaniem aktu o poddaniu się egzekucji jest to, że w razie niewypełnienia zobowiązania wynikającego z umowy, dłużnik decyduje się poddać przymusowej egzekucji.
Co oznacza dobrowolne poddanie się egzekucji?
Zdarzają się sytuacje, w których dłużnik mimo upomnień, nie realizuje swojego zobowiązania. Wierzyciel nie ma możliwości samodzielnie wyegzekwować spłaty długu, jedyne co mu pozostaje, to wytoczenie przed sądem powództwa. Dopiero mając prawomocny tytuł egzekucyjny, będzie mógł zaspokoić swoje roszczenia. Jednak postępowanie sądowe nie zawsze jest gwarantem korzystnego rozstrzygnięcia, niejednokrotnie też pochłania wiele czasu i pieniędzy. Można uniknąć tych kłopotów, wybierając mniej skomplikowane rozwiązanie, jakim jest sporządzenie aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, wówczas strona z własnej woli decyduje się poddać egzekucji w razie niewypełnienia zobowiązania wynikającego z konkretnej umowy.
Kiedy warto sporządzić akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji?
Oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji najczęściej sporządza się przy umowach dotyczących wynajmu lokalu, sprzedaży nieruchomości czy udzielenia kredytu bankowego. Oświadczenie takie zawsze jest związane z konkretną, istniejącą umową, nie można takiego aktu sporządzić bez umowy. Niejednokrotnie koniecznym warunkiem zawarcia umowy najmu czy kredytu jest złożenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Odmowa złożenia takiego oświadczenia powoduje rezygnację z zawarcia umowy przez kontrahenta. W kancelarii notarialnej Anny Karczewskiej uzyskamy pomoc prawną w tym zakresie. Rolą notariusza, jest między innymi wyjaśnienie dłużnikowi, jakie są skutki prawne takiego oświadczenia. Bardzo ważne jest to, że oświadczenie musi być dobrowolne i wynikać z woli strony, która zobowiązuje się do przymusowej egzekucji. Jeśli wierzyciel uzależnia zawarcie umowy od sporządzenia takiego oświadczenia, to umowa staje się skuteczna dopiero po jego sporządzeniu.