Jak sporządza się intercyzę?
Zawieranie związku małżeńskiego to moment, w którym kwestie finansowe liczą się najmniej. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy z małżonków ma swoje zobowiązania finansowe lub majątek, który wnosi do takiego formalnego związku. Można to jednak zmienić przy pomocy intercyzy. Czym ona jest i jak ją sporządzić?
Czym jest intercyza?
Intercyza to umowa pomiędzy małżonkami lub przyszłymi małżonkami – można ją bowiem sporządzić zarówno przed jak i już po ślubie. Ma ona na celu uregulowanie kwestii wspólności lub rozdzielności majątkowej. Bez podpisania intercyzy, w momencie zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami powstaje ustrój wspólności majątkowej. Dlatego osoby, które zawierają między sobą taką umowę, mogą przy jej pomocy rozszerzyć wspólność ustawową lub ograniczyć ją, ale także ustanowić rozdzielność ustawową. Takie rozwiązanie oznacza, że każdy ze współmałżonków będzie miał swój odrębny majątek, co jest dużym ułatwieniem w przypadku ewentualnego rozwodu.
Intercyza jako akt notarialny
Choć intercyza jest umową pomiędzy dwoma osobami, nie mogą one jej zawrzeć wyłącznie na osobności, spisując ją samodzielnie. Tak sporządzona intercyza jest nieważna. Jest ona aktem prawnym, zatem, aby prawidłowo sporządzić umowę intercyzy, należy udać się do kancelarii notarialnej. Przed notariuszem powinni stawić się małżonkowie lub osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński wraz ze swoimi dowodami osobistymi i skróconym aktem małżeństwa (jeśli już są po ślubie) oraz decyzją co do tego, jak mają się kształtować ich sprawy majątkowe po ślubie. Jeśli ustalenia te będą zgodne z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, notariusz sporządzi umowę o określonej treści, a małżonkowie złożą pod nią swoje podpisy.
Obowiązkiem notariusza w przypadku sporządzenia umowy intercyzy jest upewnienie się, czy osoby, które chcą ją zawrzeć, posiadają pełną zdolność do czynności prawnych oraz zgadzają się co do ustaleń intercyzy. Ponadto, notariusz wyjaśni wszelkie niejasności w tej kwestii oraz poinformuje o ograniczeniach prawnych, które uniemożliwiają zawarcie pewnych zapisów w takiej umowie.