Czym są rejestry notarialne?
Praca notariusza to nie tylko opracowywanie aktów notarialnych czy tworzenie uwierzytelnionych odpisów dokumentów. Są to naturalnie najbardziej znane czynności, jednak jest ich o wiele więcej. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że prawnik ma również mnóstwo obowiązków, które nie są już powiązane z bezpośrednim kontaktem z klientem.
Jakie wyróżniamy rejestry notarialne i czym one są?
Najprościej mówiąc, Rejestry Notarialne to system, który składa się z różnych modułów. Funkcjonuje on już od 2009 roku, jednak wówczas istniał jedynie Rejestr Aktów Poświadczenia Dziedziczenia. W ciągu ponad 10 lat był on systematycznie rozbudowywany o kolejne zbiory gromadzące dane. To określone informacje, które są przetwarzane przez sądy oraz notariuszy z Polski i innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Świadcząc usługi notarialne w Krakowie, czynne użytkowanie systemu jest dla nas codziennością. Można śmiało stwierdzić, że posługiwanie się Rejestrami Notarialnymi to nieodłączna część pracy każdego notariusza. Warto jednak mieć na uwadze, że rozróżniamy różne moduły tego zbioru. Podział systemu znacząco ułatwia wykonywanie obowiązków, a także sprawne odnajdowanie czy udostępnianie danych.
Rejestry Notarialne to:
- Notarialny Rejestr Testamentów,
- Rejestr Spadkowy,
- Rejestr Aktów Poświadczenia Dziedziczenia,
- Rejestr Zarządców Sukcesyjnych,
- Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych,
- Rejestr notariuszy.
Czy każdy ma dostęp do Rejestrów Notarialnych?
Upraszczając, system ten służy przede wszystkim sprawnemu i efektywnemu gromadzeniu danych, a także bezpieczeństwu obrotu prawnego. Co do zasady, nie każdy ma do niego dostęp. Trzeba jednak zaznaczyć, że część informacji jest jawna i można wyszukać je samodzielnie na stronie internetowej. Mowa tu przykładowo o Rejestrze Spadkowym oraz notariuszy. Pozostałe informacje można uzyskać jedynie za pośrednictwem notariusza, o ile zostanie wykazany interes prawny.