W jakich sytuacjach niezbędne jest notarialne poświadczenie dziedziczenia?
Zasadniczo do dziedziczenia dochodzi z mocy prawa w momencie otwarcia spadku, co następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Jednak ze względów praktycznych uzasadnione jest uzyskanie notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Dzięki temu spadkobierca posiada dokument potwierdzający jego prawo do spadku, którym może legitymizować się np. w stosunku do osób trzecich.
Akt poświadczenia dziedziczenia: nieobowiązkowy, ale pomocny
Podkreślić należy, że zgodnie z przepisami prawa nie ma obowiązku sporządzania aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza czy składania wniosku o wdrożenie postępowania przed sądem. Jednak uzyskanie takiego poświadczenia leży w interesie spadkodawcy. Zgodnie z Kodeksem cywilnym osoba, która uzyskała taki dokument, jest w świetle prawa uznawana za spadkobiercę. Bez aktu poświadczenia dziedziczenia (lub orzeczenia sądowego) nie będzie możliwości wykazania swoich praw do spadku po zmarłym. To z kolei może utrudnić lub nawet uniemożliwić dochodzenia należności od dłużnika spadkodawcy.
Dokument ten jest też potrzebny do załatwienia wielu kwestii formalnych związanych z nabyciem dóbr i nieruchomości. Na jego podstawie można np. zmienić wpis w księdze wieczystej czy uaktualnić informacje o właścicielu mieszkania lub działki. W ten sposób można też udowodnić, że spadkobierca ma prawo do danej nieruchomości jako jej właściciel (np. w przypadku chęci sprzedaży).
Jak sporządzić notarialne poświadczenie dziedziczenia?
Jeśli chcesz sporządzić notarialne poświadczenie dziedziczenia, zapraszamy do naszej kancelarii notarialnej w Krakowie. Przeprowadzimy cię przez całą procedurę sprawnie i szybko. Cały proces trwa znacznie krócej niż w przypadku postępowań sądowych, nie trzeba też składać wniosku w sądzie właściwym do miejsca zamieszkania spadkodawcy.