Jakie czynności wykonują notariusze?
Notariusze to prawnicy, którzy mają szczególne kompetencje w zakresie przygotowywania i uwierzytelniania dokumentów. W Polsce czynności notarialne są wykonywane przez notariuszy, którzy działają na podstawie ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie.
Przekazywanie własności nieruchomości
Jedną z najważniejszych czynności notarialnych, jaka wykonywana jest powszechnie również w naszej kancelarii notarialnej w Krakowie, jest sporządzanie aktu przeniesienia własności nieruchomości, który jest obligatoryjny w przypadku sprzedaży bądź darowizny nieruchomości. Notariusz przygotowuje umowę na podstawie zgłoszenia klienta oraz danych z książki wieczystej, sprawdza tożsamość stron oraz ich zdolność prawną do dokonania transakcji. Sporządzony przez notariusza akt przeniesienia własności musi być również zarejestrowany w księdze wieczystej, co jest warunkiem koniecznym do zmiany właściciela nieruchomości.
Spisywanie testamentów i zachowek
Notariusze sporządzają również testamenty, które są jednym z podstawowych dokumentów określających przeniesienie majątku po śmierci osoby. Testament notarialny ma formę aktu notarialnego, a jego treść jest ustalana przez testatora. W przypadku rezygnacji z zachowku, notariusz sporządza stosowne oświadczenie, które musi być podpisane przez zainteresowaną osobę. Przechowywanie testamentu notarialnego jest również obowiązkiem notariusza, który gwarantuje jego bezpieczne przechowywanie i dostępność dla zainteresowanych osób po śmierci testatora.
Ustalanie umów spółek
Czynności notarialne obejmują także sporządzanie umów spółek, takich jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), spółki akcyjne (S.A.) czy spółki komandytowe (sp.k.). Notariusz przygotowuje umowę na podstawie zgłoszenia klienta oraz sprawdza tożsamość i zdolność prawną założycieli do dokonania transakcji. W umowie zawierane są wszelkie warunki funkcjonowania spółki, takie jak przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, sposób reprezentacji czy podział zysków i strat między wspólników. Ponadto, notariusz dokonuje rejestracji spółki w odpowiednim rejestrze sądowym, co jest warunkiem rozpoczęcia działalności przez spółkę.