Jak sporządzić testament
Warto zwrócić uwagę, że sprawy o dziedziczenie ustawowe często ciągną się latami. W Polsce wciąż trwa przekonanie, iż testament powinien być sporządzony tuż przed śmiercią. Tymczasem na Zachodzie i w USA spisanie własnej woli jest o wiele częstsze i coraz powszechniejsze nawet wśród osób, które dopiero co osiągnęły pełnoletniość. Pamiętajmy, że testament zawsze można dowolnie zmieniać i modyfikować. Wartości prawnej nabiera on dopiero po naszej śmierci.
Jaką formę powinien przyjąć testament i co powinien zawierać
Istnieją trzy podstawowe sposoby przygotowywania testamentu. Pierwszym jest testament notarialny, sporządzony u notariusza w formie aktu notarialnego, drugim – testament własnoręczny. Jak sama nazwa wskazuje musi on być od początku do końca spisany odręcznie. Wydruk komputerowy opatrzony jedynie podpisem nie jest uznawany w świetle prawa. Spadkodawca może także sporządzić testament w obecności 2 świadków - w przypadku testamentu ustnego świadkami muszą być wójt (burmistrz, prezydent), starosta, marszałek województwa, sekretarz powiatu albo gminy lub kierownik urzędu stanu cywilnego. Mają oni obowiązek spisania ostatniej woli w formie protokołu z podaniem daty jego sporządzenia. W przypadku obawy rychłej śmierci albo wskutek okoliczności szczególnych zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub utrudnione można oświadczyć ostatnią wolę w jednoczesnej obecności co najmniej 3 świadków, którzy potem spiszą to oświadczenie przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty sporządzania pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo trzej świadkowie. Z treści testamentu powinno jasno wynikać, że jest to zapis ostatniej woli. Spadkodawca w testamencie musi wskazać spadkobierców oraz w jakich częściach dziedziczą majątek spadkowy. Jeżeli spadkodawca chce zapisać konkretne składniki majątkowe poszczególnym osobom to w testamencie znajdą się bądź zwykłe zapisy bądź zapis windykacyjny. Przy czym testament zawierający zapis windykacyjny musi zostać sporządzony w formie aktu notarialnego. W testamencie konieczne jest zawarcie daty sporządzenia i podpisu spadkodawcy.
Dlaczego testament warto sporządzić u notariusza
Dzięki sporządzeniu testamentu notarialnego w formie aktu notarialnego możemy być pewni, co do poprawności jego zapisu, zgodności z prawem oraz bezpieczeństwa przechowywania. Przed pojawieniem się u notariusza warto doinformować się, jakie dokumenty będą konieczne do przygotowania aktu. Dokument przechowywany jest 10 lat w kancelarii, a po tym okresie lub po likwidacji kancelarii przekazuje się go do właściwego dla siedziby kancelarii notarialnej notariusza Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego.