Jak ustanowić rozdzielność majątkową
Ustalenie rozdzielności majątkowej nie wyłącza jednak wspólnego nabywania przez małżonków np. mieszkania czy samochodu. Przedmioty te należą wówczas do obojga zainteresowanych w oparciu o zasadę współwłasności. Każde z małżonków ma prawo do określonego wcześniej udziału w nabytej rzeczy i może swobodnie dysponować przysługującą mu częścią przedmiotu nabytego. Rozdzielność majątkowa może zostać ustalona przed lub w trakcie trwania małżeństwa. W tym celu należy udać się do notariusza i spisać umowę majątkową małżeńską.
Wspólnota majątkowa
Jeżeli małżonkowie nie podpiszą przed ślubem umowy rozdzielności majątkowej /intercyzy/ w ich małżeństwie obowiązywać będzie ustrój ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. Obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków. Do wspólności nie wchodzą przedmioty nabyte w drodze darowizn bądź spadków. Ponadto każdy z małżonków, niezależnie od tego w jakim stopniu przyczynia się do powiększenia majątku, ma w nim taki sam udział. Współcześnie rozdzielność majątkową ustala się z uwagi na prowadzenie działalności gospodarczej, jak również dlatego, że w niektórych sytuacjach krzywdzący dla małżonka jest stan, w którym do majątku stworzonego głównie bądź jedynie w wyniku jego pracy, ma swój udział również współmałżonek, który nie zajmuje się sprawami rodzinnymi, a wspólne środki wydaje jedynie na swoje cele.
Ustanowienie rozdzielczości
Ustanowienie rozdzielczości majątkowej może nastąpić w drodze podpisania stosownej umowy lub w trakcie postępowania sądowego. W przypadku umowy, musi być ona spisana w formie aktu notarialnego. Ze względu, iż umowa jest zgodnym oświadczeniem woli dwóch stron, ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej w tym trybie możliwe jest tylko wtedy gdy małżonkowie są zgodni, co do jej ustaleń. Jednakże rozpatrując tę kwestię pod kątem niewłaściwego postępowania małżonka, z reguły trzeba sięgnąć po środki sądowe. Tak ustalona rozdzielność określana jest mianem ustroju przymusowego.