
Na czym polega umowa darowizny
Darowizna jest umową, którą zawiera się przed notariuszem. W wielu przypadkach, aby dokonać darowizny konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. Darczyńca może podarować w zasadzie wszystko. Innymi słowy może przenieść prawo własności, np. nieruchomości czy samochodu, jak i przekazać określoną sumę pieniędzy czy zwolnić obdarowanego z długu. Warto pamiętać, że zgodnie przepisami darowizna podlega opodatkowaniu. Wysokość podatku zależy od relacji darczyńcy i obdarowanego. Całkowite zwolnienie z podatku dotyczy wyłącznie najbliższej rodziny i obejmuje małżonka, rodziców, dziadków, pradziadków, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierba, ojczyma, macochę i rodzeństwo, jest to tak zwana grupa 0.
Umowa darowizny spisana u notariusz
Kiedy chcemy przekazać darowiznę należy umówić się z notariuszem, który sporządzi dla nas odpowiednią umowę. Z dobrym notariuszem najlepiej umówić się telefonicznie. Dzięki temu po pierwsze zorientujemy się co do kosztów oraz dokumentów, które należy przedstawić. Ponadto jeśli strona nie zna języka polskiego, a do aktu nie jest dołączony przekład na inny, znany tej osobie język, notariusz powinien wówczas przetłumaczyć akt osobiście lub przy pomocy tłumacza. Po sporządzeniu aktu notarialnego notariusz ma obowiązek zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego. On również pobierze podatek – jeśli obdarowany musi go zapłacić. Podatek zostanie przekazany w całości do urzędu skarbowego.
Czy możliwe jest cofnięcie darowizny?
Warto podkreślić, że możliwe jest cofnięcie darowizny. Darczyńca może ją odwołać, kiedy darowany zachował się w stosunku do niego w sposób rażąco niewdzięczny. W takim przypadku stosuje się przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Odwołanie darowizny musi być wyrażone na piśmie i jest niedopuszczalne, kiedy darczyńca przebaczył obdarowanemu. Nie można darowizny odwołać, kiedy czyni ona zadość zasadom współżycia społecznego.