Czym jest notarialne poświadczenie dziedziczenia
Te dwa dokumenty posiadają taką samą doniosłość prawną. Akt poświadczenia dokumentu sporządzany jest przez notariusza. To akt, będący przede wszystkim wskazaniem spadkobierców danego spadkodawcy i przysługujących im udziałów w spadku oraz wskazaniem osób, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne. Dokument ten sporządza się przede wszystkim na podstawie oświadczeń osób, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi oraz na rzecz, których spadkobierca uczynił zapisy windykacyjne, a także na podstawie odpisu aktu zgonu spadkodawcy i odpisów aktów stanu cywilnego wymienionych osób.
Kiedy można uzyskać akt dziedziczenia
Aby uzyskać akt dziedziczenia konieczne jest skontaktować z notariuszem i ustalenie z nim konkretnego terminu sporządzenia aktu. Warunkiem spisania dokumentu jest obecność wszystkich osób, które wchodzą w rachubę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi. Muszą oni także złożyć zgodne żądanie sporządzenia takiego dokumentu. Nie jest on zatem możliwy w sytuacjach spornych. Ustawa zastrzega także, że taka możliwość istnieje tylko dla spadków otwartych od 1 lipca 1984 roku.
Kiedy nie jest możliwe spisanie aktu poświadczenia dziedziczenia
Akt poświadczenia dziedziczenia, będący urzędowym dokumentem sporządzonym przez notariusza, stanowiącym potwierdzenie praw spadkobierców do udziałów w spadku po konkretnym spadkodawcy, nie znosi współwłasności powstałej w wyniku dziedziczenia majątku spadkowego przez większą ilość osób. W takim wypadku konieczne jest sporządzenie dodatkowej umowy lub przeprowadzenie postępowania sądowego. Innym ograniczeniem jest sytuacja, w której wobec spadkodawcy zostało już wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub gdy został już wydany akt poświadczenia dziedziczenia. Ponadto w przypadku braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada, jako spadkobiercy ustawowemu gminie lub Skarbowi Państwa.